
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 4.5 µA |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 2337
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78824
Ext.Price$0.78824
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78824 | $0.78824 |
| 10 | $0.47961 | $4.79610 |
| 25 | $0.39925 | $9.98125 |
| 50 | $0.35103 | $17.55150 |
| 100 | $0.30863 | $30.86300 |
| 300 | $0.27035 | $81.10500 |
| 500 | $0.23681 | $118.40500 |
| 1000 | $0.18467 | $184.67000 |
| 3000 | $0.16927 | $507.81000 |
| 5000 | $0.16244 | $812.20000 |
